Video Foto Galeri Yazarlar
26.4.2019 - Cuma

Türkmen Dağı'nda "Safları Sıklaştırın Operasyonu": 30 Ölü

Okunma: 3738
ÖZEL HABER 18 Ocak 2016 14:21
Videoyu Aç Türkmen Dağı'nda "Safları Sıklaştırın Operasyonu": 30 Ölü

Esed güçlerinin, uzun zamandır Rus uçaklarının desteğiyle Türkmen Dağı'na yönelik saldırıları devam ederken, muhaliflerin bölgede rejim karşısında ilerleyerek stratejik öneme sahip Kızıldağ'a büyük çapta bir operasyon başlattığı açıklandı.

HABER: ISLAH HABER
 
Esed rejim güçleri ve Şii militanların karadan, Rus savaş uçaklarının havadan desteğiyle uzun zamandır çatışmalara sahne olan, Türkiye'nin sınırında bulunan Lazkiye vilayetinde, Hatay'ın Yayladağıi lçesinin karşısında kalan ve Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Bayırbucak bölgesinde, muhalif birliklerden geniş çapta bir operasyon başlatıldı.

Safları Sıklaştırın operasyon odasına katılan 14 grup şunlardır:
 
Ceyş’ül İslam, Ahrar Şam İslam Hareketi, Feylak’üş Şam, Ceyş’ül Nasr, Cebeli İslam Tugayı, Ceyş’ül Şam, Cephetul Şam, Ensar’üş Şam Taburları, Nusret Cephesi, 10. Tugay, 13. Tümen, Şam’ul İslam ve Sulkur El-Cebel Tugayı.
 


Sürekli el değişen Türkmen Dağı'nda ki stratejik yerler, bugün itibariyle yerini yeniden yoğun çatışmalara bıraktı.
 
Muhalif birliklerin resmi açıklamaları ve yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, "Safları Sıklaştırın" adının verildiği operasyon kapsamında dünden bu yana yaşanan çatışmalarda Murtlu (Ateyra) bölgesi ve Beyt Ablak tepesi,Zeytun
bölgesi yeniden muhalif grupların denetimine geçtiği belirtildi.
 
Dünden beri devam eden çatışmalarda 30 rejim askeri öldürülürken, rejimin bölgeye kendi döşediği mayınlara basması sonucu da 7 Esed askerinin öldüğü ifade edildi.
 
Türkmen Dağı'nda "Safları Sıklaştırın" operasyonunda muhaliflerin bölgede adım adım ilerliyerek saldırılarını stratejik Kızıldağ'a yoğunlaştırdığı açıklandı.

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder