Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2020 - Çarşamba

Türkmen sığınmacılar Lübnan'da yaşam mücadelesi veriyor

GÜNDEM 23 Aralık 2014 01:13

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Lübnan'ın doğusundaki bölgelere sığınan Türkmen aileler, yaşamlarını zor şartlar altında sürdürüyor.

Suriyeli Türkmen sığınmacılardan Zennube Arafat, hayat şartlarının zor olduğunu dile getirerek, "Yaklaşık iki senedir Beyrut'un doğusunda yer alan Durus beldesindeki bir kampta kalıyoruz. Buradaki yaşam şartları çok zor. Gelen yardımlar yetersiz. Çocuklarımıza bile yetmiyor" dedi.

Kışın bastırmasıyla yaşadıkları sıkıntıların daha da arttığını ifade eden Arafat, el uzatabilecek herkesten yardım talebinde bulundu.

Eşi, dokuz çocuğunun yanı sıra Suriye'de ölen kardeşinin iki çocuğuyla birlikte küçük bir çadırda yaşamaya çalışan Fatıma Sadık ise "Soğuk havalarda ısınmayı özlüyoruz. Bizim için en iyisi sağ-salim vatanımıza dönmek" diye konuştu. 

"Türkiye ikinci vatanımız"

Yaklaşık 3 senedir Türkiye'deki yakınlarını göremediklerine dikkati çeken Sadık, "Bölgedeki Türkmen sığınmacılar, buradaki zor hayat yerine Türkiye'deki ailelerinin yanına gitmeyi istiyor. Türkiye bizim ikinci vatanımız" ifadelerini kullandı.

Türkmen sığınmacılardan Kasım Arafat, Durus'taki Suriyeli Türkmenlerin çoğunun El-Kusayr bölgesinden geldiğini vurgulayarak, "Isınmak için yok denecek kadar az mazotumuz var. Battaniye ya da yorganımız yok. Çocuklarımız soğuktan hastalanıyor. Eşim hastalığından dolayı hareket edemiyor. Kızım ise bir kan hastalığı olan Talasemide'ye duçar" şeklinde konuştu. 

Türkiye, Türkiye'deki Türkmenler ve gücü yeten herkesin kendilerine yardım etmesini talep eden Arafat, şunları söyledi:

"Türkiye'ye köklerimiz ve muhabbetle bağlıyız. Türk dizileriyle bile Türkiye'ye ait ne varsa takip ediyoruz. Kurtlar Vadisi bu dizilerin başında geliyor." 

Durus Belediyesi Meclis Üyesi Ali Gurli, bölgede Humus'tan gelen 250 Türkmen ailesinin bulunduğunu söyleyerek, "Durus'un dışında yaklaşık 750 aile Bealbek bölgesindeki beldelerde dağılmış durumda. Bu ailelerin yaşam koşulları gerçekten kötü durumda" değerlendirmesinde bulundu.

Akrabalarının yanında ikamet eden birkaç aile dışında Türkmen ailelerin plastik çadırlarda kaldığını kaydeden Gurli, "Türkmenlerin durumu Suriyeli diğer sığınmacılardan farksız. Kışın durum daha da zorlaşıyor. Genel olarak yakacak malzeme ihtiyacı var" diye konuştu.

Yardım kurumları tarafından gönderilenlerin azaldığına dikkati çeken Gurli, sözlerine şunları ekledi:

"Türkiye ikinci Türkmen devletidir. Türkmenler Türkiye'ye çok bağlı. Türkiye'den Türkmenlere yaptıkları yardımları arttırmalarını temenni ediyoruz. Gece-gündüz köklerine dönmenin özlemini duyan Türkmenleri misafir etmek önemli. Türkmenlerin orada bir hayatı olacağı ve izzetli bir muameleyle karşılaşacaklarına inanıyoruz." 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM