Video Foto Galeri Yazarlar
21.10.2017 - Cumartesi

Türkmenistan'da sakal zulmü artarak devam ediyor

Okunma: 4516
25 Ağustos 2016 14:56
Videoyu Aç Türkmenistan'da sakal zulmü artarak devam ediyor

Türkmenistan’ın Daşoğuz şehrinde Müslümanlarla mücadele kapsamında erkeklerin sakalları zorla traş edilerek, alkollü içki ve domuz eti yedirtiliyor.

Türkmenistan’ın Daşoğuz şehrinde Müslümanlarla mücadele kapsamında erkeklerin sakalları zorla traş edilerek, alkollü içki ve domuz eti yedirtiliyor.

Türkmenistan’ın Daşoğuz kenti polisi, sakal bırakan Müslümanlara yeni baskı yöntemleri icadetti.

Azadlık radyosunun haberine göre, şehir polisi sakalını kesmeyen 50 yaşın altındaki tüm erkekleri gözaltına alarak emniyet merkezine götürüyor. Onlara "Neden sakal bıraktın? Sen Vahhabi misin? Namaz kılıyor musun?" sorularıyla sorguya çekiliyor.

Radyoya konuşan bir Türkmen vatandaşı, Bekmurat adındaki arkadaşını polisin aynı nedenle alıkoyarak zorla votka içirdiğini ve domuz eti yedirdiklerini söyledi.

Polis sorgusunun ardından evne dönen Bekmurat, "polis itaat etmeyenleri önce dövüyor, sonra zorla tıraş ediyor" dedi. Bekmurat, daha sonra bu insanlara herhangi bir şekilde mahkemeye çıkarılmadan yargısız infaz yapılarak 7-8 yıla kadar hapis cezası verildiğini söyledi.

Radyoya ismini açıklamadan konuşan bir kişi hapse atılan böyle iki vatandaşı bizatihi kendisinin tanıdığını söyledi. Bu insanların yakınlarına ise içerideki vatandaşlar hakkında hiçbir bilgi verilmediği açıklandı.

Türkmenistan'ın diğer şehirlerinde de sakal bırakan erkeklerle polis yakından ilgileniyor. Özellikle yaz döneminde Türkiye'den tatile dönmüş öğrenciler Türkmen polisini dikkatini çekiyor.

Mari şehrinde yaşayan bir genç konu ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Polis benim tatile gelen bir arkadaşımın telefonunda sınıf arkadaşlarının fotoğraflarını bulmuş. O gençlerin hepsi sakallıymış. Türkiye’de şu anda genç insanlar arasında sakal bırakmak modaymış. Arkadaşımı sorguladıktan sonra “sen bizim özel kontrolümüzdesin” diyerek serbest bıraktılar…”

 

Kaynak : dünya bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |