Video Foto Galeri Yazarlar
18.10.2017 - Çarşamba

Uluslararası ajanslar ‘son dakika’ olarak geçti… IŞİD kiliseyi bastı

Okunma: 7212
GÜNDEM 24 Mayıs 2017 13:44
Videoyu Aç Uluslararası ajanslar ‘son dakika’ olarak geçti… IŞİD kiliseyi bastı

IŞİD'e bağlılık yemini eden Ebu Sayyaf hareketinin saldırısına sahne olan Filipinler'de yeni bir gelişme yaşandı, kuşatma altındaki Mindanao Adası'nda bir kiliseye baskın düzenlendi. Silahlı saldırgan, kilisedekileri öldürmekle tehdit ediyor.

Adalar ülkesi Filipinler, IŞİD'e bağlılık yemini eden Ebu Sayyaf örgütü liderini yakalamaya çalışıyor. Örgüt üyeleri ve askerler arasındaki çatışma sürerken, Mindanao Adası'ndaki Marawi kenti IŞİD'e bağlı bir grup tarafından kuşatılmış halde.

Bir örgüt üyesi, Marawi kentindeki kiliseye silahlı baskın düzenlendi. Rahip ve cemaati rehin alan silahlı saldırgan, hükümet güçlerinin çekilmemesi halinde herkesi öldüreceğini söyledi.

Roman Katolik kilisesinin lideri Socrates Villegas, baskına uğrayan kilisede çok sayıda insanın olduğunu aktarıyor.

Uluslararası haber ajanslarının Marawi'den geçtiği fotoğraflarda, silahlı askerlerin yolları kestiği ve kimlik kontrolü yaptığı görülüyor.

Ebu Sayyaf militanları, adada üç askeri öldürdü. Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, militanların bir hastane ile bir hapishaneyi işgal ettiğini, aralarında bir kilisenin de bulunduğu çok sayıda binayı ateşe verdikleriin dün duyurmuştu.

Duterte Rusya'da öğrendi, ziyareti yarıda kesti

Devlet Başkanı Duterte, çatışma haberini Rusya'da aldı ve ziyaretini yarıda keserek Mindanao Adası'nda iki aylık sıkıyönetim ilan etti.

Rusya lideri Vladimir Putin'le görüşmesinde yeni ve modern silahlar isteyen Duterte, "Buraya sizin desteğinizi almak ve yardım istemek için geldim. Ülkemiz modern silahlara ihtiyaç duyuyor. ABD'ye bazı siparişlerimiz vardı ancak orada durum net değil. IŞİD'le mücadele etmek için modern silahlara ihtiyacımız var" dedi.

Malezya ve Filipinler arasındaki Adalarda 1991'den beri faaliyet gösteren Ebu Seyyaf, şiddet ve rehin alma eylemleriyle biliniyor. Yakın dönemde IŞİD'e bağlılığını ilan eden örgüt, Mindanao ve Sulu'da bağımsız devlet kurmayı hedefliyor.

Son yıllarda yabancı turistlerin başını keserek dünyayı sarsmış durumda. Rodrigo Duterte, geçen yıl Ağustos ayında 18 yaşındaki bir rehinenin öldürülmesinin ardından orduya Ebu Seyyaf'ı 'bitirme'  emri vermişti.

Kaynak : Yeniakit

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |