Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

Umman yönetiminden Tahran ile arabuluculuk hamlesi

Okunma: 330
İRAN 30 Mayıs 2019 04:08
Videoyu Aç Umman yönetiminden Tahran ile arabuluculuk hamlesi

Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi, bugün, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İranlı üst düzey yetkililerle bir araya gelmek üzere Tahran’a gitti.

KahveKitap
Independent Arabia kaynaklarının edindiği bilgilere göre yapılan değerlendirmeler, Alevi’nin İran’ın Ortadoğu’daki güvenliği ve istikrarı bozan faaliyetlerinden vazgeçmesi için görüşmelerde bulunacağı yönünde.

Alevi’nin bu ziyareti, İsviçre’nin başarısız arabuluculuğunun ardından geldi. ABD koordinasyonu ile gerçekleşen ziyaretin hedefinde Trump yönetiminin olası hamleleri öncesinde İran’ı müzakere masasına oturtacak bir uzlaşı var.

Alevi’nin ziyareti, Trump’ın İran ile gerçekleşmesi muhtemel herhangi bir savaşın Tahran rejiminin sonu olacağını ve ülkesinin herhangi bir tehdidi kabul etmeyeceğini açıklamasının ardından düzenlendi.

Washington, ABD uçak gemisi Abraham Lincoln’ü Körfez sularına, B-52 bombardıman uçaklarını da Katar’daki ABD üssüne gönderdi. Gözlemciler, ABD- İran savaşı konusunda ciddi sinyaller olduğu görüşünde.

Umman 2014'te, eski ABD Başkanı Barack Obama'nın yönetimi ile İran arasında yürütülen nükleer başlığındaki müzakerelere ev sahipliği yapmış, içeriğin detaylarının açıklanmaması Körfez öfkelerinin tepkisine neden olmuştu. Körfez ülkeleri daha sonra Ortadoğu ve Uluslararası alandaki barış ve istikrarı destekleyecek bir anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını duyurmuştu.

Alavi’nin ziyareti, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ve Arap Birliği üyesi ülkelerin liderlerini Mekke'de 30 Mayıs'ta düzenlenmesi planlanan iki zirveye davet etmesinin ardından geldi. Suudi Arabistan, iki petrol istasyonuna drone saldırısı düzenlenmesinin ve ikisi Suudi Arabistan'a ait 4 ticari geminin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) suları yakınlarında sabotaja uğramasının ardından söz konusu zirveyi gerçekleştirme kararı aldı.
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder