Video Foto Galeri Yazarlar
16.7.2019 - Salı

UNICEF: Cuma'dan bu yana 96 çocuk katledildi

Okunma: 2294
SURİYE 29 Eylül 2016 09:18
Videoyu Aç UNICEF: Cuma'dan bu yana 96 çocuk katledildi

UNICEF, Rus ve Esed uçakları tarafından yaklaşık bir haftadır bombardımana tutulan Halep'te hayatını kaybeden çocukların sayısını açıkladı.

KahveKitap

UNICEF, Rus ve Esed uçakları tarafından yaklaşık bir haftadır bombardımana tutulan Halep'te hayatını kaybeden çocukların sayısını açıkladı. MSF ise 250 bin kişinin yaşadığı bölgede ameliyat yapabilecek sadece 7 doktorun kaldığını duyurdu

Birleşmiş Milletler'in dünya çocuklarını korumak ve yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla kurduğu yardım kuruluşu UNICEF Rus ve Esed uçakları tarafından bombardımana tutulan Halep'te, Cuma gününden bu yana 100'e yakın çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı.

"KELİMELER YETERSİZ"

UNICEF genel müdür yardımcısı Justin Forsty, Halep'te çocukların maruz kaldığı katliama dair açıklamalarda bulundu.

Forsty, "çocuklar bir kâbusun içinde sıkışmış durumda" derken "yaşadıkları acıyı anlatmaya kelimeler yetersiz kalıyor" dedi.

96 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Yardım kuruluşu tarafından yapılan açıklamada Cuma gününden bu yana 96 çocuğun hayatını kaybettiğini 223 çocuğun da yaralandığını açıkladı.

Rus ve Esed güçleri sözde ateşkesin sona ermesinin ardından geçtiğimiz perşembe günü Halep'te muhaliflerin kontrolünde bulunan bölgelere yoğun bir saldırı başlattı.

Muhaliflerin kontrolü altında bulunan Halep'in Şaar ve Meşhed bölgelerinde sadece dün 9 çocuk vefat etti.

"ÇOCUKLAR ÖLÜME TERK EDİLİYOR"

UNICEF, Halep'te hali hazırda hayatta kalan 250 bin sivili tedavi edebilecek ancak 30 doktorun kaldığını belirtti.

Kuruluş, bu sınırlı şartlar altında "çocukların yaşama şansı çok düşük. Çoğu genellikle ölüme terk ediliyor" açıklamasında bulundu.

HASTANELER VURULDU

Suriye'nin Halep kentinin muhaliflerin kontrolündeki doğu kesiminde devam eden bombardımanlarda bölgedeki son iki hastane hedef aldındı.

Hastanede radyolog olarak görev yapan Muhammed Ebu Recep, hastanenin Çarşamba günü sabaha karşı saat 4'te savaş uçakları tarafından doğrudan hedef alındığını aktardı.

Ebu Recep, bombardıman sonucunda molozların yoğun bakımda yatan hastaların üzerine düştüğünü söyledi.

MSF: 250 BİN KİŞİLİK KENTTE AMELİYAT YAPABİLECEK 7 DOKTOR VAR

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütünden (MSF) yapılan açıklamada da, MSF'nin Halep'te desteklediği iki hastanenin vurulmasının ardından kentte ameliyat yapma imkanına sahip sadece iki hastane kaldığı bildirildi. Geceki saldırıda en az iki hastanın öldüğü, iki sağlık görevlisinin de yaralandığı kaydedilen açıklamada, aralıksız saldırıların kurbanlarına hizmet verecek sağlık görevlisi ve hastane imkanlarının hızla azalmasına dikkat çekildi. Ayrıca açıklamalarına yer verilen MSF Suriye misyonu lideri Carlos Francisco, yaklaşık 250 bin kişinin yaşadığı ve ağır bombardıman altındaki bölgede ameliyat yapabilecek sadece 7 doktorun kaldığını duyurdu.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder