Video Foto Galeri Yazarlar
16.6.2019 - Pazar

UNICEF: Rukban kampında 2 bebek hayatını kaybetti

Okunma: 1425
SURİYE 15 Aralık 2018 10:37
Videoyu Aç UNICEF: Rukban kampında 2 bebek hayatını kaybetti

Suriyelilerin yaşadığı Rukban kampında geçtiğimiz hafta 2 bebeğin hastalıktan hayatını kaybettiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Ürdün ile Suriye arasında yerinden edilmiş Suriyelilerin yaşadığı Rukban kampında geçtiğimiz hafta 2 bebeğin hastalıktan hayatını kaybettiğini açıkladı. Soğuk hava şartları ve gıda eksikliğinden dolayı 45 bin kişinin de hayatı tehdit altında olduğu bildirildi.

UNICEF Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Müdürü Geert Cappelaere, yaptığı açıklamada, "Rukban kampında aileler ve çocuklar için hüzünlü bir hafta. Yaşları altı aydan küçük olan iki bebek hastalıktan öldü. Soğuk havalar ve temel gıda eksikliği kampta yaşayan 45 bin kişinin hayatını tehdit ediyor. Aralarında bulunan çok sayıda çocuk hastalık ve ölüm riskiyle karşı karşıya” diye konuştu.

Kampa ulaşan insani yardımları ve tıbbı yardımları memnuniyetle karşılaya Cappelaere, “Bundan daha fazlasına ihtiyaç var” dedi. Rukban kampı ve Suriye’nin diğer bölgelerindeki ihtiyaç sahibi çocuklara insani yardım erişiminin kolaylaştırılması için çağrıda bulunan Cappelaere, mültecilerin geri dönüşlerinin de kolaylaştırılması gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz ay BM ve  Suriye Arap Kızılayı Rukban kampına 10 ay aranın ardından ilk yardımı ulaştırdıklarını açıklamıştı.

Kamptaki insani durum, mültecilere hizmet veren Ürdün askeri üssünün İŞİD tarafından bomba yüklü araçla hedef alınmasından sonra Ürdün’ün 2016 yılı ortalarında Suriye ve Irak ile olan sınırlarının kapalı askeri bölge olarak ilan etmesi ve herhangi bir yardımın yapılmasını engellemesinin ardından daha da kötüleşti. 2016’dan bu yana Amman, sadece BM talebiyle bazı insani yardımların geçişine izin verdi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder