Video Foto Galeri Yazarlar
19.7.2019 - Cuma

UNIFIL'in görev süresi 1 yıl daha uzattı

Okunma: 595
GÜNDEM 27 Ağustos 2014 11:45
Videoyu Aç  UNIFIL'in görev süresi 1 yıl daha uzattı

BMGK, UNIFIL'in görev süresini oy birliğiyle 31 Ağustos 2015'e kadar uzatıldı.

KahveKitap

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Lübnan-İsrail sınırında görev yapan, Lübnan'daki BM Geçici Görev Gücü'nün (UNIFIL) görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasına karar verdi.

BMGK'nin Ortadoğu konulu oturumunda, Fransa'nın hazırladığı UNIFIL'in görev süresinin uzatılmasına ve tüm taraflara düşmanlıklara son verme çağrısında bulunan karar tasarısı taslağı oylamaya sunuldu.

Toplantıda yapılan oylamada, UNIFIL'in görev süresinin 31 Ağustos 2015 tarihine kadar uzatılmasına oy birliğiyle karar verildi.

UNIFIL, 19 Mart 1978 tarihli BMGK'nın 425 ve 426 No'lu kararlarına göre kurulan UNIFIL, Lübnan'daki İsrail güçlerinin çekilmesinin teyid edilmesi, uluslararası barış, güvenlik ve Lübnan hükumetinin bölgedeki otoritesinin yeniden sağlanması amacıyla görevine başlamıştı.

11 Ağustos 2006 tarihli BMGK'nın 1701 No'lu kararına göre, görev kapsamına düşmanlıkların durdurulması, Lübnan'ın güneyindeki Lübnan silahlı kuvvetlerine eşlik ve destek olmak, sınırların güvenliğinin artırılmasında Lübnan güvenlik güçlerine yardımcı olmak gibi maddeler de ilave edilmişti. 2006'daki İsrail-Hizbullah savaşının ardından ülkedeki asker sayısı artırılan UNIFIL'de, 11 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla 10151 barış gücü askeri görev yapıyor.

Temmuz başında, TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada da Lübnan'da UNIFIL kapsamında görev yapan Türk askerinin görev süresinin bir yıl daha uzatılması konusunda hükumete yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi kabul edilmişti.

Kaynak : Dünya Bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder