Video Foto Galeri Yazarlar
29.2.2020 - Cumartesi

Ürdün'de sel: Ölü sayısı artıyor

KÖRFEZ ÜLKELERİ 10 Kasım 2018 03:14
Videoyu Aç Ürdün'de sel: Ölü sayısı artıyor

Ürdün'de şiddetli yağış sonucu sel meydana geldi. Şimdiye kadar 9 kişinin hayatını kaybettiği, 3 bin 500 turistin ise tahliye edildiği bildirildi.

Ürdün Hükümet Sözcüsü Cumane Guneymat, yaptığı yazılı açıklamada, orta ve güney kesimler başta olmak üzere ülkede etkili olan yağışlardan dolayı oluşan selde hayatını kaybedenlerin sayısının 9'a yükseldiğini, 9 kişinin ise yaralandığını belirtti.

Arama kurtarma çalışmaları sırasında sivil savunma ekiplerinden bir dalgıcın da öldüğünü teyit eden Guneymat, bu ekiplerin mahsur kalan binlerce kişiyi kurtardığı bilgisini paylaştı.

Guneymat, tüm devlet kurumları ve hükümetin, kriz yönetim merkezinde teyakkuz halinde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Ürdün resmi haber ajansı PETRA da Silahlı Kuvvetler'in, sel felaketinin ardından arama kurtarma operasyonları için takviye sağladığını duyurdu. 

Ürdün Hükümet Sözcüsü Guneymat daha önce yaptığı açıklamada, ülkenin orta kesimindeki Medeba ilinin Daba bölgesinde sele kapılan araçtaki biri çocuk ikisi kadın 3 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.  

Sel felaketinin yaşandığı turistik Petra kentinde ise 3 bin 500 turistin tahliye edildiği kaydedildi.

Öte yandan yaklaşık 3 hafta önce Ürdün'ün Ölüdeniz (Lut Gölü) bölgesinde etkili olan sağanak yağış sonucu meydana gelen sel felaketinde 14'ü öğrenci olmak üzere 20 kişi hayatını kaybetmişti. Ürdün Turizm Bakanı Lina Annab ile Eğitim Bakanı Azmi Muhafaza, Ölüdeniz bölgesinde meydana gelen sel felaketinin ardından 1 hafta önce istifa etmişti.

Kuveyt'te de bir kişi hayatını kaybetti

Kuveyt'te de aşırı yağışların neden olduğu selde Mısırlı bir kişinin sulara kapılması sonucu yaşamını yitirdiği bildirildi. 

Kuveyt İtfaiyesi Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada da ülkenin güneyini vuran selin ardından kimliği henüz belirlenemeyen bir kişiye ait cesedin çıkarıldığı kaydedildi. 

Açıklamada, cesedin kimliğinin belirlenmek üzere, ilgili kurumlara teslim edildiği belirtildi. 

Kuveyt Başbakanı Cabir Mubarek el-Hamed es-Sabah, daha önce yaptığı açıklamada, yağışların neden olduğu selin ardından tüm bölgelerde durumu yakından takip ettiklerini duyurmuştu.c

Kaynak : Dünya Bülteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM