Video Foto Galeri Yazarlar
18.2.2020 - Salı

Ürdün Suriye'nin Amman Maslahatgüzarı'nı çağırdı

SURİYE 5 Nisan 2019 14:04
Videoyu Aç Ürdün Suriye'nin Amman Maslahatgüzarı'nı çağırdı

Ürdün, Suriye'deki 30 vatandaşının sebepsiz yere gözaltına alındığı gerekçesiyle Suriye'nin Amman Maslahatgüzarı Eymen Alluş'u Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sufyan el-Kudat, Suriye rejimine gözaltına alınan Ürdün vatandaşlarının tümünün derhal serbest bırakılması çağrısında bulunarak, Ekim ayında Ürdün ile Suriye arasındaki Nasib (Caber) Sınır Kapısı'nın açılmasından bu yana 30'dan fazla Ürdünlünün gözaltına alındığını belirtti.

El-Kudat, Suriye rejiminden, gözaltına alınan Ürdün vatandaşlarının tümünün serbest bırakılması ve konuyla ilgili uluslararası hukuka riayet edilmesi çağrısında bulunulduğunu belirtti. Ayrıca Ürdün vatandaşlarının gözaltına alınma nedenleri ve gözaltında tutuldukları yerin netleştirilmesinin yanı sıra sağlık durumlarının kontrol edilmesi için Ürdün Konsolosluğu tarafından ziyaret edilmelerine izin verilmesi istendi.

Sözcüye göre, Ürdün Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Zeid el-Luzi, bakanlığa çağrılan Alluş'a, Ürdün hükümetinin, vatandaşlarının sebep belirtilmeden gözaltına alınmasından duyduğu rahatsızlık ve endişeyi iletti.

Gözaltına alınmaların kabul edilemez ve haksızca bulduklarını ifade eden el-Kudat, Suriye rejiminin, bu gözaltıların netleşmesinden bu yana alışılmış diplomatik kanallar aracılığıyla gönderilen notlarla kurulmak istenilen iletişime yanıt vermemesinden dolayı üzgün olduklarını da kaydetti.

Suriye tarafının bu temaslara yanıt vermeyerek, tutuklular hakkında açıklama yapma noktasında herhangi bir işbirliğine gidilmediğini ifade eden el-Kubat, Şam'daki Ürdün Büyükelçiliği’nin bugüne kadar Suriye hapishanelerinde gözaltında tutulan herhangi biri ile görüşemediğini ve gözaltı koşulları hakkında hiçbir şey bilmediğini aktardı.

Sözcü el-Kubat, Suriye'nin Amman Maslahatgüzarı Alluş'un, Ürdün'ün haklı talebini anlayışla karşıladığını ve konuyu ülkesindeki yetkililerle görüşerek birkaç gün içinde cevap verme taahhüdünde bulunduğunu da dile getirdi.

El-Kubat, kapılarını ve evlerini 1 milyon 300 bin Suriyeliye açan Amman’ın Suriye makamlarının gözaltına alınan tüm Ürdünlülerin derhal serbest bırakılması çağrısını  yineledi.

Suriye'de gözaltına alınan Ürdünlülerin aileleri çocuklarının akîbeti konusunda hâlâ endişe duyuyor.

Gözaltına alınanlardan biri olan Rıfat’ın kardeşi Nabhan, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, 7 Mart'ta Lübnan’dan Suriye topraklarına giren abisi Rıfat hakkında henüz bir bilgi alamadıklarını ve sürekli bir endişe içerisinde olduklarını dile getirdi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM