Video Foto Galeri Yazarlar
18.10.2019 - Cuma

Uygurların serbest bırakılması hakkında Çin inkar politikasına başvuruyor

Okunma: 7324
DOĞU TÜRKİSTAN 12 Temmuz 2019 11:59
Videoyu Aç Uygurların serbest bırakılması hakkında Çin inkar politikasına başvuruyor

Çin yönetimi, Uygurların derhal serbest bırakılması çağrısıyla 22 ülkenin imzaladığı mektubu gerçekleri yansıtmamakla eleştirdi. Pekin, mektupta yazılanları 'iftira' olarak niteledi.

KahveKitap

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, olağan basın toplantısında, söz konusu mektupla Çin'e saldırıldığını, iftira atıldığını ve yersiz suçlamaların yöneltildiğini savundu.

Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların serbest bırakılması için kaleme alınan mektup, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'nda bir ilk olma özelliği taşıyor.

Çoğunluğunu Batılı devletlerin oluşturduğu, 22 ülkenin ortak mektubunda şu ifadeler yer verilmişti:

"Çin'i, yasalara uymaya, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye, Sincan (Doğu Türkistan) ve Çin genelinde din ve inanç özgürlükleri de dahil olmak üzere insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı göstermeye çağırıyoruz. Çin'i, Sincan'da (Doğu Türkistan) Uygur Türkleri ve diğer Müslüman topluluklara mensup azınlıkları keyfi gözaltılardan, serbest dolaşım haklarını ellerinden almaktan uzak durmaya davet ediyoruz."

View image on Twitter

Doğu Türkistan'da 'Çin işkencesi'

Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da başlattığı azınlıklara yönelik asimilasyon kampanyası kapsamında, Birleşmiş Milletler verilerine göre Uygur Türkü, Kazak ve Kırgız azınlıklardan 1 milyon Müslüman, 'eğitim merkezleri' adı altında toplama kamplarında tutuluyor.

Bağımsız kaynaklar söz konusu kamplarda herhangi bir yargı kararı olmaksızın tutulan kişilerin sayısının 3 milyonun üzerinde olduğunu belirtiyor. Çin hükümeti kamplara aldığı bireylerin 'siyasi açıdan tehlikeli' olduğunu iddia ediyor.

Bu kamplarda kalanlar domuz eti yemeye, alkol almaya ve İslam dinini kınamaya zorlandıklarını söylüyor.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder