Video Foto Galeri Yazarlar
21.10.2017 - Cumartesi

Uygurlulara Çinlilerin kıyafeti giydirilerek zorla dans ettirdiler

Okunma: 3643
DOĞU TÜRKİSTAN 25 Ağustos 2016 14:23
Videoyu Aç Uygurlulara Çinlilerin kıyafeti giydirilerek zorla dans ettirdiler

İşgalcı Çin, Doğu Türkistan’da Nazi Almanyası’nın uyguladığı bir Faşist uygulamaya daha imza attı. Müslüman Uygur Türklerine geleneksel Çin kıyafetleri giydirerek “ TEYCİ GUMPASI İLE HİTAYÇE OYUN OYNAŞ = Çince kıyafetler giydirerek Çin davulu eşliğinde Çince dans etmek” adı ile Çince dans etmeye zorladığı açıklandı.

Özgür Asya radyosu’nun  Çin’in  resmi Tengritağ haber portalını kaynak göstererek verdiği  habere göre Çin’in bu yeni Nazıvarı Assimilasyon zulmünü 18 Ağustos’ta Doğu Türkistan’ın önemli kültür ve medeniyet merkezlerinden olan Yarkent şehrin’nin On İki Mukam meydanında gerçekleştirdikleri  belirtildi.
 
Haber’de Çinli İşgalcılar Yarkent’in Uygur Türklerinin kültür ve medeniyetinin en iy şekilde korunduğu Yarkent ırmağının güney  bölgelerinde  yer alan Beşkent,Abat(Avat) ve Mirşah(Mişa) kentleri başta 25 yerleşim bölgesinden zorla topladığı yaklaşık 10 bin Uygur Türkünü Yarkent Kent merekezine topladığı ve bu insanlara geleneksel Çin kıyafetleri giydirerek Çin usulu dans ettirdiği bilgisi yer aldı. Sözde bu Çin faşizmi  temelli bu  asimilasyon uygulamasının “Cunghua Milletlerinin Asıl kültür ve medeniyetinin sürdürmek ve Vatanserverlik eğitiminin yaygınlaştırılması “ olduğu da  iddia edildi.

Yarkent Şehir ÇKP genel sekreteri Wang Yungçi tümen(10 bin )kişinin Çin devlet marşı eşliğinde Çince kıyafetler giyerek Çince dans ettirilmesi faaliyetinin ,Yarkent halkının vatanperverlik duygularının zirve yaptığınını bir göstergesi olduğunu ileri sürdü.Ayrıca ÇKP güdümündeki Kadınlar Birliği’nin genel sekreteri de “Uygur gençlerinin Çince kıyafetler eşliğinde Çince dans etmeye çok hevesli oldukları”  yalanını ileri sürmekten geri durmadığı belirtildi.
Kaynak : Uyham/Uyghurnet

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |