Video Foto Galeri Yazarlar
21.9.2017 - Perşembe

Vahşetin azmettiricisi Hürriyet

Okunma: 4577
GÜNDEM 7 Temmuz 2017 19:24
Videoyu Aç Vahşetin azmettiricisi Hürriyet

Türkiye bugün Sakarya'da yaşanan bir vahşete uyandı. Suriyeli hamile kadın, tecavüze uğradıktan sonra 10 aylık bebeğiyle katledildi.

ürkiye'ye sığınan Suriyeli vatandaşlara karşı son günlerde gündeme getirilen provokatif söylemler, büyük bir gerilim ortamına da zemin oluşturdu. İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere hükümet bir dizi sağduyu çağrısında bulunurken, dün Sakarya'da yaşanan olay yürekleri dondurdu. Suriyeli hamile bir kadının tecavüze uğradıktan sonra 10 aylık bebeğiyle birlikte öldürüldüğü ortaya çıktı.

Suç haberleriyle başladı

Suriyelilere karşı geçtiğimiz hafta 'suç profili' gündeme getirildi. Doğan Medya Grubu'nun başı çektiği süreç boyunca Suriyelilerin suçu tırmandırdıklarına yönelik haberler servis edildi.
 

Sahildeki Suriyelileri hedef gösterdi

Toplumsal infiali hedefleyen Doğan Medya, İçişleri Bakanlığı'nın yalanmasının ardından bu kez hedefini gündelik yaşantılarını sürdürmeye çalışan Suriyeli gençlere çevirdi. Hürriyet, manşetten servis ettiği haberinde, İstanbul'da sahillerin 'duman altı' olduğunu ve halkın da şikayetçi olduğunu öne sürdü.
 

Nargile ve taciz algısı

Suriyelilerin İstanbul'da gittiği ilçeleri yazan gazete, Yeşilköy ve Florya sahillerine gidenlerin 'çoğunun Suriyeli' olduğunu yazdı. Gazetenin, nargile içen ve vakit geçiren Suriyeli gençleri açık açık ötekileştirdiği görüldü.

Sıcak havalar nedeniyle sahillere giden Suriyeli vatandaşların sık sık fotoğraflarını paylaşan Hürriyet nefret odaklı haberlere imza attı.

 

Doğan Medya'nın günlerdir yoğun bir şekilde sürdürdüğü Suriyelilere yönelik dışlayıcı ve ırkçı yayıncılık, nefret suçuna döndü.

Sakarya'da vahşeti getirdi

Dün Sakarya'da yaşanan bir olay ise Doğan Medya'nın günlerdir görev edindiği Suriyeli karşıtlığının en vahşi sonucu oldu. Sakarya'da Suriyeli hamile kadının tecavüze uğradıktan sonra 10 aylık bebeğiyle birlikte öldürüldü.

DHA'dan ahlaksız detay: Kadın güzeldi

Toplumsal gerilimi tetiklemeyi amaçlayan Doğan Medya Grubu, vahşi olayın ardından da yeni bir skandala imza attı. Abonelerine servis ettiği haberde, Suriyeli kadın için 'güzelliğiyle' dikkati çektiği yönünde ifadeler yer aldı.

"Öldürülen Suriyeli kadının güzelliği ile dikkat çektiği komşusu Birol K'nın bu nedenle olayı gerçekleştirmiş olabileceği öğrenildi."

Sosyal medyada köpürtüldü

Yaklaşık 6 yıl önce Suriye’deki iç savaşın pençesinden kurtularak ülkemize sığınan mültecilere sosyal medya üzerinden linç kampanyası başlatıldı. Bir grup kullanıcı, sosyal medya üzerinden örgütlenerek Suriyeli vatandaşların Türkiye’yi terk etmesi için kara propaganda yürüttü. Bir anda çığ gibi büyüyen tepki farklı yorumlara neden oldu.

Kaynak : yeni şafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |