Video Foto Galeri Yazarlar
25.6.2019 - Salı

Venezuela eski Askeri İstihbarat Şefi Hugo Carvajal, ABD’nin talebiyle tutuklandı

Okunma: 433
DÜNYA 13 Nisan 2019 14:20
Videoyu Aç Venezuela eski Askeri İstihbarat Şefi Hugo Carvajal, ABD’nin talebiyle tutuklandı

ABD Adalet Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre Hugo Chavez döneminde Venezuela Askeri İstihbarat Başkanlığı yapmış olan Hugo Carvajal’ın, ABD’nin talebiyle Cuma günü uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklandığı belirtildi. İspanya Ulusal Polis Birliği, Carvajal’ı oğlunun evinden alarak tutukladıklarını açıkladı.

Carvajal’ın tutuklanması olayına, Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden ve 50 ülke tarafından tanınan Juan Guaido yanlısı muhalif basın, büyük önem verdi. ABD Adalet Bakanlığı yetkilileri, Carvajal’ın ABD’ye kokain ihraç etmekle ilgili hakkındaki suçlamaların kanıtlanması halinde ömür boyu hapis cezasına çarptırılabileceğini açıkladı.

New York Bölge Savcısı Jeffrey Berman, "Ülkemize ölümcül ilaçlar getiren bireyleri takip etmeye ve rütbeleri ne kadar büyük olursa olsun onları ABD mahkemesinde yargılamaya devam edeceğiz" dedi.

ABD Hazine Bakanlığı uzun zamandan beri Carvajal’ı takip ediyor ve Kolombiya’daki gerilla hareketi FARC isyancılarına uyuşturucu kaçakçılığı yapmalarında yardım ettiğinden şüpheleniyordu. Mayıs 2013’te, bir Florida mahkemesi onu 2004’ten 2010’a kadar Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçıları için çalışmakla suçladı.

Carvajal, 2014 yılında Hollanda’da Venezuela konsolosluğunda çalıştığı sırada tutuklanmış ancak diplomatik dokunulmazlığı nedeniyle ülkesine geri gönderilmişti.

Carvajal, Juan Guaido’yu destekleyen en üst düzey yetkili. Maduro dönemini “felaket” olarak niteleyen Carvajal, Maduro tarafından da ihanetle suçlanıyor.
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder