Video Foto Galeri Yazarlar
19.5.2019 - Pazar

WFP: Husiler, Yemen’e gönderilen insani yardımları çalıyor

Okunma: 576
KÖRFEZ ÜLKELERİ 1 Ocak 2019 14:11
Videoyu Aç WFP: Husiler, Yemen’e gönderilen insani yardımları çalıyor

Dünya Gıda Programı (WFP), Husi milislerin Yemen’e gönderilen insani yardımları çaldığına dair ellerinde delil olduğunu duyurdu.

WFP İcra Direktörü David Beasley, konuya dair yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu davranış, aç insanların ağzından yiyecek çalmak anlamına geliyor. Bu, Yemen'de çocukların öldüğü bir zamanda yapılan bir rezalettir. Bu suç derhal durmalı.”

Yapılan açıklamalar bunun Husilerin insani yardım malzemelerine el koyduğu ilk olay olmadığı yönünde. Yemen güvenlik güçleri daha önce yaptıkları açıklamalarda Husi milislerin tüccarlara sattığı insani yardım kamyonlarına el koyulduğunu belirtmişti.

Meşru Yemen hükümeti, bu suçlar karşısında uluslararası toplum ve kuruluşları sessiz kalma ve görmezden gelme noktasında eleştirirken yerel ve uluslararası raporlara göre Husiler yüzlerce kes sistematik olarak yağma yaptı ve insani yardımlara el koydu.

Husi milisler daha önce de defalarca askeri operasyonlarını finanse etmek için insani yardımları yağmaladı. Söz konusu yardımları karaborsada satmak için Hudeyde Limanı ve Sana Havaalanı gibi hayati noktaların kontrolünü ele geçirdi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder