Video Foto Galeri Yazarlar
25.6.2019 - Salı

WikiLeaks'in kurucusu Julien Assange, Londra'da gözaltına alındı

Okunma: 672
DÜNYA 11 Nisan 2019 16:10
Videoyu Aç WikiLeaks'in kurucusu Julien Assange, Londra'da gözaltına alındı

2012'den beri Londra'nın Knightsbridge semtindeki Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşayan Julian Assange (47) İngiliz polisi tarafından gözaltına alındı.

Polis, Ekvador'un verdiği sığınma hakkını geri çekmesinin ardından Assange'ın bu ülkenin Londra'daki elçiliğinde gözaltına alındığını bildirdi. İçişleri Bakanı Sacid Cavid, Assange'nin gözaltında olduğunu teyid ederek, İngiltere’de mahkemeye çıkarılacağını söyledi.

Wikileaks tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, üst düzey bir Ekvador yetkilisinin, Assange'ın günler, hatta saatler içinde elçilik binasından çıkarılacağını ve gözaltına alınması için İngiltere ile anlaşmaya varıldığını bildirdiği öne sürülmüştü.

Açıklamada, bu gelişmenin, Ekvador Devlet Başkanı Moreno'nun, kardeşi tarafından oluşturulan bir offshore hesabını kullandığına dair iddiaların üstünü kapatma girişimi olduğu iddia edilmişti.

Ekvador, son zamanlarda Moreno'nun özel fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılmasından Wikileaks'in sorumlu olduğundan şüpheleniyor.

Assange’nin, tecavüz suçlamasıyla yakalanıp İsveç’e iade edilmesinin önüne geçilmek için yedi yıldır Ekvador'un Londra Büyükelçiliği’nde korunuyordu.

Julian Assange, Afganistan ve Irak'taki savaşlarla ilgili hükümet belgelerini yayınlama suçlamasıyla karşı karşıya kalacağı ABD’ye iade edilmekten de korkuyordu.
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder