Video Foto Galeri Yazarlar
22.1.2020 - Çarşamba

Yahudi Varlığı Ezanı Yasaklamak İçin Yasa Tasarısı Hazırladı

FİLİSTİN 30 Ekim 2014 15:40
Videoyu Aç Yahudi Varlığı Ezanı Yasaklamak İçin Yasa Tasarısı Hazırladı

İsrail'de aşırı sağcı "Evimiz İsrail" Partisi milletvekili Ilatov, ezanın "gürültü kirliliği" yaptığını iddia ederek yasaklanmasını istedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın partisi "Evimiz İsrail" milletvekili Robert Ilatov, İsrail sınırları içerisinde 5 vakit ezanın yasaklanması yönünde bir yasa tasarısı hazırlandı.

İngiliz The Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, "gürültü kirliliği" nedeniyle ezanın yasaklanması yönünde yasa tasarısı hazırlayan Ilatov'un bu önerisinin İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman tarafından da desteklendiği belirtildi.

Yasa teklifinde, "Negev, Galilee, Kudüs ve İsrail'in tüm şehirlerinde yaşayan yüz binlerce vatandaş, müezzinin camide düzenli olarak çıkardığı gürültüden rahatsız olmaktadır" denildi.

Yasa tasarısının önümüzdeki haftalarda bakanlar kurulu gündemine geleceği iddia edildi. Ancak yasa tasarısının dini özgürlüklere engel olacağı gerekçesiyle reddedileceği belirtiliyor.

NATENYAHU DA DESTEKLEMİŞTİ

İsrail'de benzer bir yasa tasarısının 2011 yılında gündeme geldiği ve o dönem şimdiki başbakan Binyamin Netanyahu tarafından da desteklendiği ifade edildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM