Video Foto Galeri Yazarlar
13.12.2018 - Perşembe

Yardım Kuruluşları, Suriyeli Kadınlardan Dağıttıkları Yardımların ‘Karşılığını’ İstiyor

Okunma: 2921
SURİYE 28 Şubat 2018 16:45
Videoyu Aç Yardım Kuruluşları, Suriyeli Kadınlardan Dağıttıkları Yardımların ‘Karşılığını’ İstiyor

Raporun içeriğinde yer alan bazı tüyler ürpertici gerçekler bugün İngiltere merkezli bir yayın kuruluşu tarafından haberleştirilerek gündeme getirildi.

NisaButikAdana

‘Suriye’den Sesler’ başlıklı yeni bir rapor yayınlandı. Rapor, Türkçe’de ‘Kadına Yönelik Şiddet’ olarak kullanılan ‘Gender-Based Violence Area of Responsibility’ tarafından hazırlandı.

Raporun içeriğinde yer alan bazı tüyler ürpertici gerçekler bugün İngiltere merkezli bir yayın kuruluşu tarafından haberleştirilerek gündeme getirildi.

Yayın kuruluşunun görüştüğü çok sayıdaki aktivist ‘Suriye’de Birleşmiş Milletler ve diğer kuruluşlar adına yardım çalışmalarına katılan kişilerin Suriyeli kadınları insani yardım karşılığında birlikte olmaya zorladığını’ söyledi.

Suriyeli ihtiyaç sahibi kadınlar ülkede yaygın olan durum nedeniyle yardım çadırlarına yaklaşmaya korkuyor; insanların kendileri hakkında şüpheye düşmesi, Müslüman Suriyeli kadınlar için savaşta çekilen acılardan daha büyük.

Yardım kuruluşu çalışanları, yardımları taşıyan kişilerin gıda yardımı karşılığında cinsel ilişki talep ettiğini belirtti.

Özellikle Suriye’nin güneyinde yaşanan hadiselere karşı önlem alacak bir unsurun bulunmaması ‘yardım gönüllüsü’ adıyla ülkeye giren suçluları daha da cesaretlendiriyor.

Ellerinde yalnızca Suriye’nin İdlib vilayeti kalan Muhalifler, karşılıklı suçlamalarla yürüttükleri iç savaşa devam ediyor.

Birleşmiş Milletler adına yardım götüren Batılıların Suriyeli kadınları birlikte olmaya zorladığı yönündeki raporlara karşın BM, ‘cinsel istismar ve tacize kesinlikle taviz verilmeyeceğini’ söylüyor.

Suriye’de yardım çalışmasında bulunmuş bir aktivist, uluslararsı kuruluşların yaşananlara göz yumduğunu söyledi.

Aktivist, yardım taşıyan suçluların getirdikleri yardımların ‘karşılığını’ istediklerini anlattı.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) yaptığı araştırmaya göre Suriye’nin birçok vilayetinde insani yardım karşılığı cinsel ilişki talepleri son derece yaygın.

UNFPA raporunda özellikle eşini kaybetmiş ya da boşanmış kadınların, evlerini terk etmek zorunda kalmış olanların cinsel istismar konusunda son derece korumasız bırakıldığı da ifade ediliyor.

‘Gender-Based Violence Area of Responsibility’ Tarafından Hazırlanan Rapora Buradan Ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana