Video Foto Galeri Yazarlar
23.4.2019 - Salı

Yemen'de binlerce insan açlıktan öldü

Okunma: 910
YEMEN 11 Eylül 2018 17:44
Videoyu Aç Yemen'de binlerce insan açlıktan öldü

Yemen'de devam eden savaş ve çatışmalar nedeniyle binlerce kişi hayatını kaybetti. Fakat Yemen'i en çok tehdit eden konu açlık...

Yemen'de devam eden savaş sebebiyle bugüne kadar yaklaşık 10 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick pazar günü başkent Sana'da bir basın açıklaması yaptı. McGoldrick ölümlerin çoğunun savaşın getirdiği açlık, hastalık ve diğer etkenler sebebiyle gerçekleştiğini belirterek önlem alınmazsa bu rakamın kısa sürede yüz binleri bulacağını ifade etti:"İnsanlar sadece savaş ve iç karışıklık yüzünden hayatını kaybetmiyor. İnsanlar sessiz bir şekilde köylerinde ya da yaşadıkları şehirlerde sağlık durumlarını kaybetmeleri, tıbbi malzemelere ulaşılamaması ve önlenebilir salgın hastalıklar sebebiyle ölüyor. Özellikle de çocuklar..."

Birleşmiş Milletler yetkileri Yemen'e gönderilen üç milyar Dolar'lık yardımla 12 milyon kişiye ulaştırmayı hedefliyor. Bu sayede açlık ve hastalık sebebiyle meydana gelen ölümlerin önüne geçilmek isteniyor.

Ülkedeki savaş Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin 26 Mart 2015'te Husilere karşı Yemen'i bombalamasıyla başladı.İç karışıklığın yaşandığı ülkede üç milyona yakın kişi evlerini terk ederken, sekiz milyon kişi de açlık kriziyle karşı karşıya.

Kaynak : timeturk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder