Video Foto Galeri Yazarlar
17.7.2018 - Salı

Yemen'de El-Kaide Komutanı ABD Saldırısında Şehid oldu

Okunma: 2087
ÖZEL HABER 7 Ekim 2017 11:53
Videoyu Aç Yemen'de El-Kaide Komutanı ABD Saldırısında Şehid oldu

ABD İnsansız hava uçaklarıyla yaptığı saldırıda Yemen'de El-Kaide komutanlarından birini şehid etti.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

ABD Merkez komutanlığı (CENTROM) yayınladığı açıklamada Yemen Beyda bölgesinde insansız hava araçlarıyla düzenledikleri saldırıda El-Kaide komutanlarından birini şehid ettiklerini duyurdu. Saldırının ilk belirlemelere göre kimliği belirlenemeyen biriyle motorsikletle seyir halinde iken düzenlendiği ve saldırıda El-Kaide komutanıda dahil olmak üzere iki kişinin Şehid (İnşallah) olduğu açıklandı.

ABD insansız hava uçakları yaklaşık 3 yıldan fazla zamandır Yemen'in 3/1'lik kısmını kontrol altında tutan El-Kaide komutanlarını hedef alıyor. ABD yaptığı açıklamada El-Kaide'nin en güçlü ve etkin savaşçılarının bulunduğu yer olarak Yemen El Kaide'sini gösteriyor.

 

Peki Yemen'de El-Kaide nasıl güçlendi?

Yemendeki çatışmaların en önemli oyucularının başında Husiler geliyor. Yemendeki en güçlü milis grubu olan Husiler Şii Zeydiler'den oluşuyor. Yemenin kuzey bölgesinde etkin olan Husiler, geçtiğimiz yıl başkent Sana kentinin kontrolünü ele geçirerek ülke geneline nüfuzunu artırmayı sürdürmüştü.

 Yemen'de 2012 Arap baharıyla savaşa giren ülkenin içerisinde yer alan karışıklardan El-Kaide faydalanmış ve ülkenin 3/1'lik kısmında tek mermi daha atmadan kontrol altına almayı başarmıştı. El-Kaide'nin bu başarısı ABD tarafından fark edilerek son 3 yıldır yoğun ABD hava indirme operasyonları ve bombardımanlarına sahne olmuştu.

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder