Video Foto Galeri Yazarlar
19.1.2020 - Pazar

Yemen'de El Kaideyi bitirmek için BAE herşeyi yapıyor

YEMEN 31 Mayıs 2018 12:26
Videoyu Aç Yemen'de El Kaideyi bitirmek için BAE herşeyi yapıyor

Yemen ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) İçişleri Bakanları, iki ülke arasındaki güvenlik koordinasyonu ile El Kaide ile mücadele yollarını görüştü.

Kıyam Terzi

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Yemen resmi haber ajansı SABA'nın haberine göre, Yemen İçişleri Bakanı Ahmed el-Meyseri ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) mevkidaşı Seyfeddin Zayid, Abu Dabi'de bir araya gelerek, Yemen'deki emniyet birimlerinin, meşru hükümete bağlı içişleri bakanlığı bünyesinde birleştirilmesini öngören kararın önemi ile mücadele yollarını ele aldı.

Yemen'de mevcut iktidara destek veren BAE, husiler ile yapılan savaşta fazla aktif rol oynamayıp sürekli olarak El Kaide bölgelerine müteffiği ABD ile gizli operasyonlar düzenlediği biliniyor.  Yaklaşık olarak geçen haftanın haberlerinde BAE'nin bölgede 18 gizli hapishanenin kurulduğu belgelenmişti. ( Haber; https://www.islahhaber.net/bae-nin-yemen-de-kurdugu-gizli-hapishaneler-224696.html )

Yemenli Bakan, görüşmede, BAE'nin ülkenin kurtarılmış bölgelerindeki illerde emniyet birimlerine sağladığı destekten övgüyle bahsetti. Yemen İçişleri Bakanlığı geçen hafta, ülkedeki emniyet birimlerinin hükümet çatısı altında birleştirilme işleminin tamamlanmak üzere olduğunu açıklamıştı.

Yemen'de özellikle güneyde, meşru yönetimin denetimi altındaki bölgelerde, hükümete bağlı askeri birimlerin yanı sıra BAE tarafından kurulmuş askeri birliklerin de yer aldığı, bu bölgelerin çoklu askeri yapılanma sorunuyla karşı karşıya kaldığı ifade ediliyor.

Ülkenin güneyinde Husilerden kurtarılmış bölgelerdeki askeri dosyaları denetleyen BAE, Yemenli hükümet yetkilileri ve bazı aktivistler tarafından, Abu Dabi'ye bağlı askeri tugay birlikleri kurmakla suçlanıyor.

Yemen'in %30'luk kısmını hiçbir çatışmaya girmeden kontrol altına almayı başaran El Kaide yaklaşık olarak 2 yıl öncesinde BAE ve ABD'nin bölgede başlattığı gizli operasyonlarla şehir merkezlerinden çıkarılmak zorunda kalmıştı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de yönetimi ele geçirmek isteyen Husiler, 2014'ten bu yana başkent Sana başta olmak üzere bazı bölgeleri kontrolünde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğünde, BAE'nin aktif şekilde yer aldığı koalisyon da Mart 2015'ten beri meşru yönetime bağlı güçlere destek veriyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM