Video Foto Galeri Yazarlar
20.6.2019 - Perşembe

Yemen'de koalisyon güçleri halkı broşürle uyardı

Okunma: 745
YEMEN 24 Temmuz 2018 12:10
Videoyu Aç Yemen'de koalisyon güçleri halkı broşürle uyardı

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Zebid ve El-Huseyniye kentlerinde uçaktan broşür atarak halkı uyardı.

Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, ülkenin batısındaki Hudeyde ilinde uçaktan broşür atarak halkı, "yapılacak baskınlara karşı hazırlıklı olmaları ve Husilerle iş birliği yapmamaları" konusunda uyardığı bildirildi.

Hükümete bağlı Amalika Güçleri Enformasyon Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, koalisyon güçleri, yapılacak baskınlar konusunda sivilleri bilgilendirmek amacıyla Hudeyde'ye bağlı Zebid ve El-Huseyniye kentlerine uçaktan broşür attı.

Broşürlerde, "İran tarafından desteklenen Husi milisleri, sizin ve çocuklarınızın ölmesiyle ilgilenmiyor. Onlar sizi, sonu hüsran olacak bir savaşa sürüklüyor ve sizi canlı kalkan olarak kullanıyor." ifadesine yer verildi.

HUSİLERE YARDIM ETMEME ÇAĞRISI

Broşürlerde ayrıca, Husilerden kurtarılan bölgelerde güven ve istikrarın hakim olduğu belirtilerek, vatandaşlara Husilere yardım etmeme çağrısı yapıldı.

47 BİN AİLE EVLERİNİ TEK ETTİ

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamaya göre, çatışmaların başladığı haziran ortalarından bu yana Hudeyde'den 47 bin 380 aile komşu vilayetlere göç etti.

Evlerini terk edenlerin toplam sayısı 284 bin 280 olarak açıklanırken, göç edenlere insani yardımların ulaştırılmaya çalışıldığı, ancak güvenlik krizinden dolayı bazı bölgelere ulaşmanın imkânsız olduğu belirtildi.

Güvenlik krizi nedeniyle birçok sağlık merkezinin de kapatıldığı bölgede, Husilerin döşemiş olduğu mayınları temizleme çalışmaları devam ediyor.

Yemen hükümet güçleri, Hudeyde kenti ve limanını Husilerden almak için 13 Haziran'da Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteğiyle operasyon başlatmıştı.

Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder