Video Foto Galeri Yazarlar
24.8.2019 - Cumartesi

Yemen’deki BM yetkilileri yolsuzlukla suçlanıyor

Okunma: 304
YEMEN 6 Ağustos 2019 15:03
Videoyu Aç Yemen’deki BM yetkilileri yolsuzlukla suçlanıyor

Birleşmiş Milletler’in, yolsuzluk yaptığı, İran destekli darbeci Husilerle işbirliği ve adam kayırma gibi suçlara bulaşan Yemen’de faaliyet gösteren yardım kuruluşları çalışanları hakkında soruşturma açtığı belirtildi.

KahveKitap
Uluslararası basında yer alan haberlere göre, Birleşmiş Milletler (BM), yolsuzluk, Husilerle işbirliği ve adam kayırmanın yanı sıra BM’ye ait araçları darbeci Husilere vermekle suçladığı Yemen’de faaliyet gösteren yardım kuruluşları çalışanları hakkında soruşturma açtı. AP’nin haberine göre, BM bu konular hakkında eski ve mevcut çalışanların ifadelerine başvurdu.

BM yetkilileri Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, soruşturmaların başladığını fakat gizlilikle yürütüldüğünü belirterek, gizliliğin kaldırılıp kaldırılmayacağı ya da sonuçlarının duyurulması noktasında net bir bilginin olmadığını söyledi.

Araştırmada yer alan kişilerin yaptığı açıklamaya göre, BM’de insani yardım alanında görevli 12 kişi, ülkeye yapılan yardımları farklı kesimlere ulaştırarak ve Husilere destek vererek, milyarlarca dolar kazanmakla suçlanıyor.

Öte yandan koalisyon güçleri resmi sözcüsü, dün sabah Suudi Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Suudi Arabistan Hava Savunma Kuvvetleri’nin İran destekli Husi milislerin Suudi topraklarını hedef alan silahlı insansız hava aracını (SİHA) düşürdüklerini duyurdu.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder