Video Foto Galeri Yazarlar
21.1.2019 - Pazartesi

Yemen halkı; 'El Kaide yönetimi, mevcut hükümetten daha iyi'

Okunma: 2231
YEMEN 12 Ocak 2018 17:21
Videoyu Aç Yemen halkı; 'El Kaide yönetimi, mevcut hükümetten daha iyi'

Mukalla’daki Khalaf bölgesinden 30 yaşındaki bir balıkçı olan Abdur Rahman Halid, “El Kaide yolları döşedi, hastaneler inşa etti, mükemmelden uzaktı, ancak mevcut yönetimden daha iyi” dedi.

NisaButikAdana

Arap Yarımadasındaki El Kaide (AQAP) 2 Nisan 2015’te Yemenin Mukalla şehrini ele geçirmek için operasyon düzenledi. Bu operasyon sonucunda Yemen askeri kötü bir şekilde çöktü.

Askerler, AQAP’ın saldırısına karşılık hiç birşey yapamadı silahlarını ve hatta üniformalarını bile atarak, kurak vadilerden ve çöllerden Hadramout eyaletinin batısında hükümet kontrolündeki alanlara kaçtılar.

AQAP, konut sakinlerine içme suyu, elektrik, sağlık hizmetleri ve diğer temel hizmetleri sunmak için artan ekonomik gücünü kullandı.

Grup yöre sakinleri üzerindeki vergileri kaldırdı, devlet memurlarına maaşlarını zamanında ödedi.

Yemen hükümetinin ve BAE işçilerinin onlara en temel hizmeti sunmadığını  ve hayatlarının silahlı grup altında “daha iyi” olduğunu söyledi.

Arap Yarımadasındaki El Kaide AQAP Yönetiminde Yaşam

Mukalla’daki Khalaf bölgesinden 30 yaşındaki bir balıkçı olan Abdur Rahman Halid, “El Kaide yolları döşedi, hastaneler inşa etti, mükemmelden uzaktı, ancak mevcut yönetimden daha iyi” dedi.

Khaled, “Korkak ordu ve hükümetin yapmadıkları boşluğu doldurmak zorunda kaldılar” dedi.

Birkaç diğer sakininin aktardığı bir görüşte Khaled, “Yaşam, El-Kaide altında daha iyi, şimdi ise sadece bir karmaşa.”

“Zina yapmakla suçlanan bir erkek ve kadının taşlanması ve aynı zamanda Suudi casusu olduklarından şüphelenilen iki kişi asılmış olsa da, bu tür olaylar nadirdi.”

Arap Yarımadasındaki El Kaide AQAP altındaki yaşam bakışlarının sokaklarda hâlâ belirgindiğini belirterek, grupların sloganları halen binalarda asılı duruyor ve duvarlarda graffit yapıyor

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana