Video Foto Galeri Yazarlar
21.6.2019 - Cuma

Yeni Zelanda katliamcısı koşullardan şikayetçi oldu

Okunma: 1048
DÜNYA 31 Mart 2019 16:39
Videoyu Aç Yeni Zelanda katliamcısı koşullardan şikayetçi oldu

Yeni Zelanda'da iki camiye saldırıp 50 Müslümanın şehid eden Brenton Tarrant, tutulduğu hapishanede kendisine haksızlık yapıldığını iddia ederek şikayetçi oldu.

Saldırgan yazdığı şikayet dilekçesinde tutulduğu Paremoremo'daki hapishanede ziyaretçi kabulü ve telefon görüşmesi yapabilme talebini dile getirdi ve parmaklıklar ardında temel haklarından yoksun olduğunu dile getirdi.Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Al Nur ve Linwood camilerinde 50 masum insanı katleden, 50’sini de yaralayan terörist Brenton Tarrant, cezaevindeki haklarının ihlal edildiğini öne sürerek şikayette bulundu.

 

Yeni Zelanda Stuff’ta yer alan habere göre, maksimum güvenlikli Auckland Hapishanesi’ndeki hücresinde mahkemeye çıkacağı günü bekleyen terörist Brenton Tarrant, hapishanedeki haklarının verilmediği gerekçesiyle Ceza İnfaz Kurumuna (Department of Corrections) resmen başvuruda bulundu.

Al Nur ve Linwood camilerine cuma namazı esnasında otomatik silahlarla saldırıda bulunan ve yaptığı katliamı sosyal medyadan canlı yayınlayan terörist teröristin Ceza İnfaz Kurumuna yaptığı başvuruda, televizyon izleme, telefonda konuşma ve ziyaretçi kabul etmesine izin verilmemesinden şikayetçi olduğu öğrenildi.

Hukukçular ve Ceza İnfaz Kurumu: "Terörist olağan haklara sahip değil"

Ceza İnfaz Kurumu ve hukukçular, Christchurch’teki iki camide aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bunduğu 50 masum insanı katleden, 50’sini de yaralayan teröristin, mevcut yasalara göre normal mahkumlara sağlanan haklara sahip olmadığını açıkladı.

Kurumdan ismi açıklanmayan bir sözcü, "Terörist, sürekli tecrit ve gözetim altında. Olağan asgari haklara sahip değil. Bu yüzden telefon görüşmesine ve ziyaretçilere izin verilmiyor." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Radyo Yeni Zelanda’ya konuşan avukat Michael Bott, teröristin telefon görüşmesine ve ziyaretçi kabul etmesine getirilen yasağının mevcut yasalara göre doğru bir karar olduğunu söyledi.

Ziyarete izin verilmesi durumunda teröristle aynı görüşteki kişilerin benzer bir eylemi tekrarlayabileceği veya delilleri yok edebileceği riskinin bulunduğunu vurgulayan Bott, "Bu yüzden, Ceza İnfaz Kurumunun bu davada tereddüt etmesinin haklı nedenleri var." ifadelerini kullandı.

Kaynak : Yeni Şafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder