Video Foto Galeri Yazarlar
14.10.2019 - Pazartesi

Yeni Zelanda Saldırganı Haçlı Terörist Tarrant Suçsuzmuş

Okunma: 1770
DÜNYA 15 Haziran 2019 01:05
Videoyu Aç Yeni Zelanda Saldırganı Haçlı Terörist Tarrant Suçsuzmuş

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerinde 51 kişiyi öldürmek ve 49 kişiyi yaralamakla suçlanan Brenton Tarrant çıktığı mahkemede suçsuz olduğunu savundu.

KahveKitap
Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerinde 51 kişiyi katletmek ve 49 kişiyi yaralamakla suçlanan Brenton Tarrant çıktığı mahkemede suçsuz olduğunu savundu.

Auckland kentindeki yüksek güvenlikli Paremoremo hapishanesinden duruşmaya video bağlantısıyla katılan Tarrant, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

Yüksek Mahkeme Hakimi Cameron Mander, Tarrant'ın zihinsel sağlık değerlendirmesinin tamamlandığını belirterek, “Davacının savunma yapma, avukatlarına bilgi verme ve mahkemeye yanıt verme konusunda herhangi bir sorunu yoktur’’ dedi.

Yargıç Mander, ayrıca Tarrant’ın 4 Mayıs 2020'de yeniden mahkemeye çıkmasına hükmetti.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerinde 51 kişiyi öldürdüğü katliamı Facebook'tan canlı yayınlayan Tarrant, saldırı öncesinde Twitter hesabından da 73 sayfalık bir manifesto yayınlamıştı.

Tarrant söz konusu manifestoda, Christchurch'teki camileri seçme nedeni ile toplu cinayet fikrinden nasıl ilham aldığını açıklamıştı.

BrentonTarrant,  geçmişte meydana gelen terör saldırında öldürülen tüm Avrupalıların intikamını almak ve göçmenlerden nefret ettiği için Avrupa ülkelerindeki göç sayısını azaltmak amacıyla bu saldırıyı gerçekleştirdiğini ifade etmişti.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder