Video Foto Galeri Yazarlar
21.7.2019 - Pazar

Youtube 'a sızdırılan Irak'ta sivillere yönelik toplu tutuklamalar! (Video)

Okunma: 4031
IRAK 9 Haziran 2016 11:27
Videoyu Aç Youtube 'a sızdırılan Irak'ta sivillere yönelik toplu tutuklamalar! (Video)

ABD'nin Irak'ı işgali ve yönetimi İran ve şiilere bırakması sonrasında yaşanan siyasi belirsizlik ülkeyi kaosa sürüklemeye devam ediyor.

KahveKitap

ABD, İran güdümlü Şii hukümetin milisleri, Felluce'nin kırsal bölgelerinde sünni sivillere uyguladığı haksız ve hukuksuz tutuklamalar sürüyor.

IŞİD bahanesi ile bölgede Sünnilere yaşam hakkı tanımayan Şii milisler, sivillere yönelik toplu tutuklamalarına her geçen gün yenilerini ekliyor.

Irak'tan gelen haberlere göre, Şii milisler istediği köy ve kırsal alanda sünnilerin evlerinne baskınlar düzenliyor, karşı gelenleri infaz edip toplu bir şekilde tutuklamalar gerçekleştiriyor.

Tutuklanan kişilerin akibeti bilinmemekle beraber, yüzlerce insanın işkencelerle katledildiği bilinmekte.

Irak ordusunun IŞİD'in elinden Felluce'yi almak için başlattığı harekat sırasında yakalanan sivillere Şii milisler tarafından işkence edildiği ve bunun rapor halinde Irak resmi makamları itiraf etmişti.

ABD desteğiyle Irak'ı işgal etmeyi sürdüren İran, bölgede kendi hakimiyetini fazlalaştırmak için, sünni halka karşı etnik temizliğine devam ediyor.

Felluce'yi IŞİD'ten temizleme bahanesi ile yürütülen operasyonun başından bugüne kadar, IŞİD ile ilgisi olmadığı halde yaklaşık 2500 kişi tutuklandı.

Bölgeden gelen toplu tutuklama videoları, internet ortamlarında hızla yayılmakta, görüntülerde sayıları onlarca olan sünniler şii milisler tarafından tutuklandığı görülmekte.

Kaynak: Medya Times

 
Kaynak : Medyatimes

Haber var islah eder, haber var ifsad eder