Video Foto Galeri Yazarlar
23.1.2019 - Çarşamba

YPG: Rusya ihanet etti

Okunma: 3360
SURİYE 22 Ocak 2018 16:27
Videoyu Aç YPG: Rusya ihanet etti

YPG'li Sipan Hemo, 'Rusya ile bazı anlaşmalarımız vardı. Ama Rusya bir gecede bu anlaşmaları yok sayarak bize ihanet etti' ifadesini kullandı.

NisaButikAdana

Afrin'e yönelik başlatılan Zeytin Dalı Operasyonu'nda üç gün içinde 11 köyü kaybeden PYD/YPG'nin Rusya'ya yönelik öfkesi dinmiyor. Rus askerlerin çekildiği haberi geldiği andan beri YPG Rusya aleyhinde açıklamalarını sürdürüyor. Bu kapsamda konuşan YPG'li Komutan Hemo, “Rusya Türk devletiyle ittifak halinde bize karşı savaş cephesinde yer almakta. Rusya ile bazı anlaşmalarımız vardı. Ama Rusya bir gecede bu anlaşmaları yok sayarak bize ihanet etti” ifadesini kullandı.

RUSYA GERİ ÇEKİLMİŞTİ

19 Ocak Cuma günü saat 14.00 civarında gelen bir habere göre Rus askerleri Afrin'den çekilmişti. Akşam saatlerinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından 'muallak' bir şekilde 'yalanlanan' iddiaların doğruluğu ise Zeytin Dalı Operasyonu'nun başlamasının ardından geldi. Afrin'e Operasyon'un başlamasından yalnızca bir buçuk saat sonra Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye'nin Afrin'e yönelik operasyonu sonrasında Suriye'deki Rus askeri yönetiminin, bölgedeki Rus birliklerinin güvenliği için gerekli adımları attığı" belirtildi.

PYD'DEN RUSYA'YA TEPKİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne yakınlığı ile bilinen Rudaw'a konuşan YPG'li yetkili şunları söyledi:

“Uluslararası güçlerin, başta da Rusya'nın -ki Rus askerleri de Efrin'de konumlanmış durumda- onayı olmadan bu saldırının gerçekleşmesinin mümkün olmadığını iyi biliyoruz. Bu nedenle bu saldırılardan ve gerçekleşen katliamdan dolayı işgalci Türk devleti kadar Rusya'yı da sorumlu görüyoruz. Efrin Halk Savunma Birlikleri Komutanlığı olarak yurtsever halkımıza, tüm Kuzey Suriye bileşenlerine ve Efrin Kantonu halkına çağrımız şudur; biz faşist Türk devletinin oyunlarıyla yenilmeyiz! Şu ana kadar da görüldüğü gibi hiçbir şekilde Efrin halkı yerini terketmedi ve düşmanın planladığı gibi Efrin'i terketmeyecek.” 


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana