Video Foto Galeri Yazarlar
16.7.2019 - Salı

YPG'nin bilerek sivil katliam girişimini Uluslararası Koalisyon Kabul Etti

Okunma: 4041
SURİYE 25 Temmuz 2016 17:27
Videoyu Aç YPG'nin bilerek sivil katliam girişimini Uluslararası Koalisyon Kabul Etti

Amerika Birleşik Devletleri’nin liderlik ettiği Uluslararası Koalisyon, birkaç gün önce, Halep kırsalındaki Menbec’de 50 sivilin ölümü ile sonuçlanan hava saldırısını kabul etti. Sorumluluğun yanlış bilgilendirme yapan Suriye Demokratik Güçleri’ne ait olduğunu belirtti.

KahveKitap

Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Christopher Garver, konuya ilişkin açıklamasında “Operasyon, Suriye Demokratik Güçleri’ne bağlı bir askeri grubun verdiği bilgiye dayanarak gerçekleştirilmiştir” dedi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Enes el-Ubde, konuya ilişkin açıklamasında, yaşanan hadiselere dair kapsamlı bir araştırma yapılabilmesi için, Uluslararası Koalisyon’un Suriye’ye yönelik operasyonlarını acilen askıya alması gerektiğini ifade etmişti.

Ubde, açıklamasında “Yapılacak olan soruşturma, gelecekte yapılacak araştırmaların yürütme ilkelerini belirleyecek şekilde yapılmalı, bu türden büyük suç işleyen sorumlular hesap vermelidir” ifadelerini kullanmıştı. Bu türden hadiselerin tekrar etmesinin, Uluslararası Koalisyon’un sivillerin yaşadığı bölgelere yönelik operasyonlarının temel ilkelerinde sorunlar olduğuna işaret ettiğini belirtmişti. 

Kaynak : SMDK

Haber var islah eder, haber var ifsad eder