Video Foto Galeri Yazarlar
23.3.2019 - Cumartesi

Yunan mitolojisinde tanrı ve tanrıçaların annesi! Anneler Günü

Okunma: 4271
GÜNDEM 13 Mayıs 2018 05:15
Videoyu Aç Yunan mitolojisinde tanrı ve tanrıçaların annesi! Anneler Günü

Yunan mitolojisinde tanrı ve tanrıçaların annesi Tanrıça Kibele için bahar aylarında yapılan kutlamalar Anneler Günü’nün antik dönemdeki ilk versiyonu olarak kabul edilse de modern anlamda Anneler Günü’nü kabul ettiren ve istemeden de olsa tüm dünyaya yayan kişi Amerikalı Anna Jarvis

Anneler Günü kutlamalarının kökeni Eski Yunan uygarlığına dayanıyor. Yunanlılar Tanrıların annesi adına bahar aylarında kutlama yaparlardı.

1600'lü yıllarda İngilizler Annelerin Pazar'ı diye bir gün kutlarlardı. İngiliz anneler için düzenlenen kutlamalar Paskalya'dan sonraki ilk kırk gün içinde gerçekleşirdi. Bu dönemde İngiltere'de varsıl ve yoksul arasında büyük bir uçurum vardı ve yoksullar köle gibi çalışmak zorundaydılar. İş şansı uzakta olduğu için, hizmetçiler genellikle efendilerinin evlerinde yaşamak zorundaydılar. Annelerin Pazar'ı denilen günde, hizmetçilere izin verilir, onların anneleriyle zaman geçirmeleri desteklenirdi. Annelik Keki denilen bir tatlı pişirilir ve kutlama ruhunu desteklerdi.

Hristiyanlık Avrupa'ya yayıldıkça, bu kutlamalar Anne Kilisesi'ne saygı gösterilerine dönüştü. Meryem'i anmaya yönelik bu kutlamalarda, hayat veren ve koruyan gücün önünde eğiliniyordu. Böylece Annelerin Pazar'ı, kilisenin kanatları arasında eritildi. İnsanlar kilisenin de desteğiyle annelerini onurlandırmaya başladılar.

1864’te doğan Jarvis, 13 çocuk doğuran bir annenin 10’uncu çocuğuydu. Ama ne yazık ki kardeşlerinden birçoğu ölmüştü. Hayatta kalan 4 çocuktan biri Anna’ydı. Annesi Ann Maria Reeves Jarvis, Batı Virginia’lı savaş karşıt bir aktivist ve öğretmendi. Sağlık koşullarını iyileştirmek için kendini askerlerin hayatına adamıştı. Amerikan İç Savaşı’ndan sonra anneler için ‘Arkadaşlık Günü’ adı altında bir gün bulmuş ve bu günün barış, huzur ve seferberlik için mühim olduğunu söylemişti. Anna’nın, annesi vefat ettikten sonra bu günden esinlenerek ‘Anneler Günü’nü ilan ettiği söylenir.
Kaynak : Habertürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder