Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

Zalim savaş daha da gaddarlaştı

Okunma: 2627
SURİYE 27 Ekim 2016 20:52
Videoyu Aç Zalim savaş daha da gaddarlaştı

BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura, Suriye'deki savaşın daha da gaddarlaştığını söyledi. Mistura, Halep'in doğusundaki yaralı ve hastaların tıbbi tahliyesinin gerçekleştirilememesinden dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun İnsani Erişim Çalışma Grubu toplantısı İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleştirildi.

Toplantının ardından BM Cenevre Ofisi'nde basın toplantısı düzenleyen Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, geçtiğimiz günlerde Türkiye, Rusya, ABD'nin yanı sıra bazı bölge ülkelerinin bir araya gelmesiyle İsviçre'nin Lozan kentinde düzenlenen Suriye toplantısını takiben, görüşme sürecinin halen devam ettiğini aktardı.

"Net bir sonuç çıkıncaya kadar görüşmeler hakkında detay veremeyeceğim." ifadesini kullanan de Mistura, görüşmelerden çıkacak sonuçtan umutlu olduğunu söyledi.

De Mistura, Halep'in doğusundaki yaralı ve hastaların tıbbi tahliyesinin yapılamamasından dolayı oldukça hayal kırıklığına uğradığını vurgulayarak, Suriye'deki iç savaşı " kirli, çirkin ve korkunç" olarak nitelendirdi.

"Zalim savaş daha da gaddarlaştı"
Basın toplantısında söz alan de Mistura'nın özel danışmanı Jan Egeland ise Halep'in doğusundaki hastaların tahliyesinin yapılamadığı gibi, tek bir kamyonun dahi bölgeye insani yardım ulaştıramadığını söyledi.

Egeland, söz konusu tahliye ve insani yardımların yapılamamasını güvenlik endişesi, taraflar arasındaki güven eksikliği ve yanlış anlamalara bağladı.

Halep'in doğusundaki yüzlerce yaralı ve hastanın tahliyesi için çatışma içindeki bütün tarafları koşullarından vazgeçmeye çağıran Egeland, insani yardımlarda hiç bir şart ve koşulun söz konusu olamayacığının altını çizdi.

Egeland, Suriye rejiminin muhaliflerin kontrolündeki Halep'in doğusu ve Şam'ın doğusunda yer alan Ghouta'ya BM'nin insani yardım ulaştırma talebini reddettiğini de açıklayarak, "Zalim savaş daha da gaddarlaştı." ifadesini kullandı.

Suriye'de bütün tarafları BM'nin insani yardım planlarına destek olmaya davet eden Egeland, "Aksi halde bu kış korkunç geçecek. Çatışmalar başladığından bu yana Suriye'de geçen 6 kışın en kötüsü bu kış olacak." dedi.
Kaynak : yeni şafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |