Video Foto Galeri Yazarlar
29.2.2020 - Cumartesi

Zarif'ten Trump'a tepki: Savaşa susamışlar

İRAN 25 Haziran 2019 11:26
Videoyu Aç Zarif'ten Trump'a tepki: Savaşa susamışlar

ABD Başkanı Donald Trump, İran'a yönelik yeni yaptırımlara onay verdi. Kararın ardından açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Zarif, Trump'a yakın siyasetçileri savaşa susamakla suçladı.

ABD'nin İran'a yönelik yeni yaptırımları açıklamasının ardından Twitter üzerinden açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Trump'a yakın şahin siyasetçilerin "diplomasi yerine savaşa susadığını" söyledi. Zarif paylaşımında "Trump, ABD'nin Basra Körfezi'nde Amerikan Ordusu'nun işi yok derken yüzde yüz haklı. Askerini bölgeden çıkarması hem ABD'nin hem de dünyanın çıkarına. Ancak B takımının ABD'nin çıkarları konusunda endişe taşımadığı ortada-diplomasiyi hor görüyorlar ve savaşa susamışlar" yazdı.

Yaptırımlara ilişkin İran'ın Tasnim ve Fars haber ajanslarında yer alan değerlendirmedeyse kararın "uydurma bahanelerle" alındığı tepkisi yer aldı. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas Musavi de haftasonu yaptığı açıklamada olası yaptırımların propaganda amacı taşıyacağını dile getirmişti.

Yaptırımlara onay vermesinin ardından konuşan Trump, "İran liderini de hedef alan çok güçlü yaptırımlar getiren başkanlık kararnamesine imza atıyorum. Bugün attığımız adım, İHA'mızın düşürülmesi de dahil son haftalarda İran rejiminin saldırgan davranışının sonucudur" dedi.

Trump yaptırımların İran'ın artarak provokatif bir hal alan eylemlerine karşı güçlü ve ölçülü bir cevap olduğunu da dile getirdi.

Öte yandan, ABD Hazine Başkanı Steven Mnuchin İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in hafta içerisinde yaptırım listesine alınacağını açıkladı. 

Kaynak : DW
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM